IDS nabízí samé výhody, starostové z něj ale moc nadšeni nejsou

Vydal Administrátor 03. 11. 2006, téma Zajímavosti, přečteno 1886x , zdroj: www.boskovicko.cz

Levnější cestování, možnost kombinace spojů, jízda vlakem, autobusem i městskou dopravou na jedinou jízdenku jsou výhody, které má přinést zavedení Integrovaného dopravního systému (IDS) v Jihomoravském kraji. Těšit se na ně pomalu mohou začít i obyvatelé boskovického regionu, protože ten se stane součástí systému už v březnu příštího roku.   Podle rámcových návrhů jízdních řádů IDS, které dostaly obce na Boskovicku k posouzení od společnosti Kordis, koordinátora dopravní obslužnosti na jižní Moravě, se však zatím zdá, že IDS dopravu spíše zkomplikuje a v mnoha případech přinese cestujícím značné nepohodlí. Na posouzení návrhů měly obce navíc málo času, což starostové svorně kritizují. „Přestože návrh systému se jistě tvořil několik měsíců, byl nám předložen až na poradě starostů 24. září. Obce tak měly necelé tři týdny na jeho vyhodnocení,“ konstatoval starosta Lysic Luděk Baláč.
   Nejčastější připomínky obcí se týkají spojů přepravujících děti do škol a občany do zaměstnání. Často jsou navrženy tak, že se nedá stihnout začátek vyučování ani pracovní směny. Některé spoje, byť hojně využívané, z jízdních řádů úplně vypadly, jiné zase na sebe očividně nenavazují.
   Pro město Boskovice je nepřijatelné zejména rušení vlakových spojů mezi Skalicí a Chornicemi. „Náhrada autobusy není odpovídající. Prodlouží se doba jízdy, omezí se přeprava cyklistů, kočárků a vozíčkářů. Železniční stanice ve Skalici v současné podobě nesplňuje podmínky přepravního terminálu, kterým se má stát,“ uvedl starosta Boskovic František Sivera.
   Výhrady k navrženým jízdním řá­dům má také město Letovice, které bude přestupním uzlem IDS pro občany místních částí Letovic i samostatných okolních obcí. Týkají se například možností přestupů v dopravních špičkách.
   Cestující asi také nepotěší zrušení některých přímých spojů. Zejména přestupování z autobusu do vlaku bude komplikací nejen pro starší a hůř pohyblivé občany. Přínosem IDS je snad jen zlepšení dopravní obslužnosti o sobotách a nedělích, což oceňuje například starosta Šebetova Zdeněk Čížek. „Na druhé straně si ale myslím, že autobusy, které pojedou na obě strany každé dvě hodiny, budou prakticky prázdné a po nějaké době se omezí z důvodu katastrofální ztrátovosti. Možná se ale mýlím, třeba se lidé naučí o víkendech více cestovat,“ pousmál se šebetovský starosta.
   Na vyhodnocení připomínek a výběr autobusového dopravce má Kordis ještě tři měsíce. Definitivní podoba jízdních řádů bude uzavřena v lednu 2007. Do této doby bude ještě prostor pro připomínky ze strany obcí.

Nejnovější fotoalbum

Zprávy z regionu

Chyba: nepodařilo se načíst zdroj...