Konec analogového vysílání se blíží

Vydal Administrátor 15. 04. 2011, téma Informace občanům, přečteno 1912x , zdroj: www.digitalizace-obce.cz

Zemské analogové TV vysílání z vysílačů Brno-Kojál, Hodonín-Babí lom, Mikulov-Děvín, Svitavy-Kamenná Horka, Žďár nad Sázavou-Harusův vrch bude 30. června 2011 ukončeno.  Na většině územní oblasti Brno tak nebude od července možné „přes anténu“ přijímat analogově žádný televizní program.

Na blížící se termín vypnutí analogových vysílačů budou diváci, kteří signál příslušných vysílačů přijímají, upozorněni zobrazením piktogramu se čtyřmi čtverečky, informační lištou a  spoty.

Pigtogram informující o blízkém vypnutí analogového vysílání

Pro další příjem televizního signálu je třeba se rozhodnout, zda zůstat i nadále u zemského (přes anténu) televizního vysílání, nebo využít satelitní, kabelovou nebo internetovou (IPTV) televizi.

Při volbě zemského televizního vysílání je třeba zakoupit buď set-top-box (převaděč signálu) a zapojit jej mezi anténu a televizor, nebo nový televizor s vestavěným digitálním tunerem.

Těch, kdo nyní přijímají televizi přes kabel, satelit nebo internet, se ukončení zemského analogového vysílání nijak netýká a televize jim i bez úprav bude fungovat standardně i po 30. červnu.

Proč digitalizace

Digitální televizní vysílání je modernější způsob přenosu televizního signálu, který umožní lépe nakládat s frekvencemi, na nichž televizní stanice vysílají. Digitalizace přináší otevření současného televizního trhu, rozšíření nabídky televizních programů a umožňuje využívat doprovodné služby, jako je například elektronický programový průvodce (EPG). Protože však není vysílacích kanálů nazbyt, musí se postupně uvolnit vysílací frekvence současných analogových televizí, tedy ČT 1, ČT 2, Novy, Primy, případně regionálních vysílatelů, na kterých je pak zahájeno digitální televizní vysílání. Přechod ze současného zemského analogového vysílání na zemské digitální vysílání proto probíhá po jednotlivých územních oblastech a řídí se závazným harmonogramem stanoveným nařízením vlády č. 161/2008 Sb., o technickém plánu přechodu zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální televizní vysílání (nařízení vlády o technickém plánu přechodu).

Přechod na digitální televizní vysílání probíhá současně v celé Evropě a bude v České republice ukončen v polovině roku 2012.

Digitální televizní vysílání již běží i u nás

Digitální televizní vysílání je zahájeno vždy s alespoň šestiměsíčním předstihem před ukončením zemského analogového televizního vysílání. Nic tedy občanům nebrání vyřešit přechod a případné komplikace s ním spojené již nyní a vyhnout se tak časovému tlaku. Ti, kteří dnes přijímají analogový televizní signál šířený terestricky (z pozemních vysílačů) a na příjem digitálního vysílání se včas nepřipraví, přijdou po 30. 6. 2011 o možnost sledovat televizi.

Konkrétní rozdělení kanálů pro jednotlivé multiplexy je následující:

Multiplex Lokalita Vysílač Kanál
MULTIPLEX 1 Brno Kojál 29
  Mikulov Děvín 29
MULTIPLEX 2 Brno Kojál 40
  Mikulov Děvín 40
MULTIPLEX 3 Brno Kojál 59

Výhody digitalizace

Výhodou digitálního vysílání, kromě kvalitnějšího obrazu, je především mnohem větší programová nabídka. Zatímco v analogové éře u nás celoplošně vysílaly pouze čtyři televizní programy, tedy ČT 1, ČT 2, Nova a Prima, po přechodu na digitální vysílání se jejich počet několikrát znásobí. V územní oblasti Brno jsou dostupné tři zemské digitální sítě, tzv. multiplexy. 

Multiplex 1 (veřejnoprávní multiplex)
Programy: ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT 4 Sport  (7 stanic Českého rozhlasu)

Multiplex 2
Programy: Nova, Prima, Nova Cinema, TV Barrandov, Prima COOL

Multiplex 3
Programy: Public TV, Prima Love a Rádio Proglas

Další výhodou je elektronický programový průvodce (EPG), obdoba tištěného televizního programu, z něhož se divák pomocí dálkového ovladače dozví, jaký pořad právě sleduje, jaký pořad bude následovat, a může si prolistovat program zvolené televize na týden dopředu. EPG obsahuje také krátké texty o pořadu a může být doplněn i o fotografie.

Základní podmínkou pro bezstarostný příjem a využívání všech výhod zemského digitálního vysílání je kvalitní anténní přijímací systém.

Kde hledat informace o digitalizaci?

Na webových stránkách - www.digitalne.tv

Hlavním zdrojem informací o přechodu na digitální televizní vysílání jsou webové stránky www.digitalne.tv. Podávají všechny potřebné informace o digitalizaci srozumitelnou formou. Naleznete zde aktuality spojené s digitalizací, interaktivní mapku a vyhledávač obcí, který ukáže termíny zapínání digitálního signálu a vypínání signálu analogového pro konkrétní region či obec a také odpovědi na nejčastější dotazy. Navíc je zde ke stažení i celá řada materiálů, od legislativních norem týkajících se digitalizace, např. nařízení vlády o technickém plánu přechodu, přes doporučení, jakými způsoby lze upravit společné televizní antény, až po elektronickou verzi informační Digibrožury dané územní oblasti a Diginovin, které jsou distribuovány také do poštovních schránek.

Na infolince - 800 90 60 30

Zřízena je také bezplatná telefonní linka 800 90 60 30. Zkušení operátoři zde denně zodpovídají dotazy ohledně digitalizace televizního vysílání. Linka je v provozu v pracovní dny od 8 do 19 hodin.

Na seminářích nebo u digihlídek

Digihlídky jsou týmy promotérů, kteří mohou poradit s přechodem na digitální vysílání přímo v konkrétní obci. V průběhu dubna, května, června navštíví přes 100 obcí v územní oblasti Brno. Termíny zastávek digihlídek jsou uvedeny na webu www.digitalne.tv. Starostové měst a obcí mají navíc možnost si bezplatně prostřednictvím webu digihlídku objednat a promotéři přijedou obyvatele informovat přímo do jejich obce a v termínu, který je pro ně nejpříznivější.

Před vypnutím analogu budou rovněž probíhat semináře o digitalizaci pro veřejnost, kam mají občané možnost přijít se informovat.

Co může přechod na digitální televizní vysílání zkomplikovat?

Největším problémem mohou být tzv. „společné televizní antény“ (STA), které je třeba včas na příjem digitálního vysílání upravit. Někdy je nutná i výměna rozvodů v celém objektu. Všechny tyto úpravy musí řešit správce objektu a nejčastěji provádět specializovaná firma.

 

Digitalizace představuje technologický pokrok v praxi, ale není potřeba se jí obávat, je potřeba být jen připraven. Přechod ze zemského analogového na digitální televizní vysílání již úspěšně proběhl v mnoha regionech České republiky a nyní je na řadě územní oblast Jihlava.

V případě, že potřebujete více informací, navštivte poradnu na webu www.digitalne.tv/poradna nebo zavolejte na infolinku 800 90 60 30.

Nejnovější fotoalbum

Zprávy z regionu

Chyba: nepodařilo se načíst zdroj...