Patří větrné elektrárny do okolí Rozseče?

Vydal Administrátor 20. 03. 2007, téma Zajímavosti, přečteno 1857x

Větrné elektrárny představují ekologický čistý zdroj energie. Jejich stavba se může vyplatit na území s roční průměrnou rychlostí větru minimálně 4 m/s. Jednou z takových lokalit je právě západní část okresu Blansko – tedy okolí naší obce. Zástupci několika energetických firem navštívili Rozseč s požadavky na umístění větrných elektráren v této krajinné oblasti.

 Rozhodnutí pro výstavbu větrných elektráren není jednoznačné. Tyto stavby mají své klady i zápory. O tom by mohli vyprávět hlavně obyvatelé těch obcí, v jejichž okolí byly již postaveny (např. podle názorů některých občanů Protivanova se po výstavbě větrné elektrárny zhoršil příjem televizních stanic Nova a Prima). A elektrárny už se nedají jen tak rychle odstranit, jejich životnost je 25 let.
   Větrné elektrárny jsou velmi moderní technologie s minimálními provozními náklady a výroba elektrické energie se obejde bez škodlivých exhalací a odpadů (na rozdíl od tepelných či jaderných elektráren). To je jejich hlavní přednost a důvod, proč výstavba v řadě zemí Evropy i světa pokračuje velmi rychlým tempem.
   Jako nejvíce problematické se ukazuje umístění větrných elektráren do dosud neporušené krajiny (jako například v okolí Rozseče). Jsou to 85 až 130 metrů vysoká monstra, na která se v případě jejich instalace budeme dívat minimálně 25 let. Navíc od nich musí být zemí vedeny kilometry dlouhé kabely k nejbližším transformátorům, čímž se krajina rovněž naruší. Rizika představuje také námraza, která pokryje lopatky větrníků. Z toho důvodu může být okolí elektrárny prohlášeno za ochranné pásmo s omezeným přístupem veřejnosti.
   Pokud obce podlehnou finančnímu vábení energetických firem, které nabízejí roční kompenzace, tak se místo zalesněných kopců, remízků, skalisek a stromů stanou dominantami krajiny na Vysočině kovové konstrukce točících se větrníků. Někteří z Vás se možná naivně domníváte, že větrné elektrárny ráz krajiny nezmění. Opak je pravdou. Cožpak se krajina neproměnila po instalaci věží mobilních operátorů, které se výhružně tyčí na vysokých kopcích?
   Neproměňme naši půvabnou krajinu v industriální zónu! Takové razantní zásahy do chráněných krajinných území Halasovo Kunštátsko, Svratecká hornatina a Lysicko, která obklopují naši obec, jsou velmi necitlivé.
   Neberme krajině její duši! Jak aktuálně znějí slova Julia Mařáka, který maloval obrazy české krajiny pro Národní divadlo: „Pozorujte přírodu bedlivě a vnímejte svědomitě, každé ukvapení znamená ztroskotání a krok zpět.“
   Nebylo by daleko vhodnější umístit větrné elektrárny raději v méně hodnotných oblastech České republiky jako jsou průmyslové aglomerace v blízkosti velkých měst?
 

Věra Prosová

Nejnovější fotoalbum

Zprávy z regionu

Chyba: nepodařilo se načíst zdroj...