Radnice jihomoravských měst a obcí začínají rozšiřovat hřbitovy, chybí místa k pohřbívání zesnulých

Vydal Administrátor 16. 09. 2006, téma Napsali o nás, přečteno 1712x , zdroj: www.rozhlas.cz

V řadě měst a obcí na jižní Moravě chybí místa, kam by mohla pohřbívat zesnulé. Radnice proto začínají hřbitovy rozšiřovat nebo plánují stavbu úplně nových. Například v Blansku začali s modernizací pohřebiště už minulý rok a náklady se během let vyšplhají na deset miliónů korun.

Menší obce si ale podobné investice dovolit nemohou a počítají s tím, že se jim podaří získat dotace. V Rozseči nad Kunštátem počítají s pohřebištěm o kapacitě asi sto padesáti hrobů, s kolumbáriem na ukládání uren a také se sadovými úpravami. To vše přijde na několik milionů korun. "Výstavba hřbitova se plánuje již delší dobu, obec na to vykoupila i pozemek, takže s realizací počítáme," říká starosta Rozseče nad Kunštátem Miroslav Šikula. Obec ale musí mimo jiné řešit také to, jak zajistit místa na pohřbívání zesnulých.

Jenže vybudovat hřbitov není levné a obce, které hospodaří s rozpočty třeba ve výši tří milionů korun, si takovou investici zatím nemohou dovolit. V Rozseči nad Kunštátem, podle starosty Miroslava Šikuly, budou zřejmě muset rozhodnout sami obyvatelé. Rozseč spoléhá především na dotace. Stejně jako v Kořenci, kde stavba hřbitova přijde také na několik milionů korun. Obec přitom chce získat peníze z Evropské unie. Svůj projekt na nový hřbitov už Kořenec přidal do seznamu projektů, které by unie mohla v budoucnu financovat.

Možná trochu menší problémy s financováním mají větší města. Problémy s tím, že se jim už nedostává míst na hřbitovech ale mají stejné. Například v Blansku, tam městské pohřebiště vzniklo před více než třiceti lety a v současnosti už je přeplněné. S modernizací a rozšiřováním hřbitova tamní radnice začala minulý rok a náklady se během let vyšplhají až na deset milionů korun. "Vznikne místo pro urnové hroby s epitafní deskou o kapacitě 251-ti míst, počítáme s urnovými hroby s pomníčkem o kapacitě asi 130-ti míst a rozšíříme hřbitov i o klasické hroby v počtu 285-ti míst.," vypočítává blanenský místostarosta Jindřich Král.

Když se vydáme do největšího města na jižní Moravě, do Brna, tak zjistíme, že i to už teď myslí na vybudování nového pohřebiště. "Předpokládá se, že v lokalitě Řečkovice by vznikla nová plocha pro potřeby hřbitovní služby, protože současná kapacita hřbitovů je již naplněná," dodává náměstek brněnského primátora Radomír Jonáš.

Nejnovější fotoalbum

Zprávy z regionu

Chyba: nepodařilo se načíst zdroj...