V Rozseči má stát větrná elektrárna, rozhodnou o ní občané v referendu

Vydal Administrátor 06. 03. 2007, téma Napsali o nás, přečteno 1826x , zdroj: www.boskovicko.cz

Před vážným rozhodnutím stojí občané Rozseče nad Kunštátem, během několika měsíců je čeká referendum týkající se jejich souhlasu či nesouhlasu s výstavbou větrné elektrárny na území obce.

   Rozsečská radnice jedná v těchto týdnech s firmami, jež se na ni obrátily s nabídkou instalace větrných turbín v polích za obcí.
   „Oslovily nás nezávisle na sobě dvě společnosti, jedna nabízí dva dvouwattové větrníky a druhá jeden tříwattový. Měly by stát asi jeden kilometr za obcí ve směru na Hluboké,“ upřesnil starosta Miroslav Šikula. Názory lidí v obci nejsou podle něj v této otázce jednoznačné, a proto se vedení radnice rozhodlo uspořádat obecní referendum. „Na posledním zasedání zastupitelstva, kde jsme o nabídce informovali, byla plná zasedačka občanů, to nás utvrdilo v tom, že otázku nemůžeme rozhodnout sami,“ pokračoval starosta. Klady a zápory jsou v této záležitosti dobře definovatelné. Souhlas obce by znamenal podporu čistějšího, ekologického získávání energie a roční navýšení obecního rozpočtu o desítky až stovky tisíc – takovou výši odměny nabídla dodavatelská firma Rozseči za její souhlas. „Rozhodně však postavení větrné elektrárny neznamená, že občané Rozseče budou mít zdarma elektřinu,“ upozornil starosta. Celkový přínos obci lze spočítat, protože životnost větrné elektrárny je pětadvacet let, po uplynutí doby může být buď obnovena nebo odstraněna.
   Na druhé straně je zbudování větrníku obrovským zásahem do krajiny, výška stožáru se pohybuje od osmdesáti do sta metrů a délka každého ze tří větrných listů je pětatřicet metrů. Kolem stožáru musí být dále vytvořeno bezpečnostní ochranné pásmo, do nějž je zakázáno vstupovat, mimo jiné proto, že na větrných listech se tvoří led a při odpadnutí by mohl někoho poranit. Na místě naopak nejsou obavy z nadměrného hluku. I když ke každé elektrárně je třeba zpracovat zvláštní studii, je podle Petra Holuba z Hnutí Duha takřka vyloučeno, aby z kilometrové vzdálenosti bylo cokoliv slyšet. Při umístění turbíny musí být zohledněn i výskyt ptáků. „Také v této oblasti doporučuji zpracovat studii. Zahraniční odborníci vykazují asi dva mrtvé ptáky na jednu turbínu za rok – pokud ovšem nestojí v místě, kde se například slétají krkavci,“ upozornil dále Holub.
   Pokud vedení obce vysloví souhlas, budou další jednání již v režii dodavatele. Celý proces od svolení obce po spuštění elektrárny trvá přibližně půldruhého roku. Je třeba zajistit stanovisko Krajského úřadu a příslušného stavebního úřadu. „Zatím mohu říci jen to, že lokalita v Rozseči je vhodná z hlediska větrných podmínek. Ostatní hlediska budeme posuzovat až po podání oficiální žádosti,“ informoval Jiří Hájek z krajského odboru životního prostředí.
   A co v této chvíli říkají občané Rozseče? „Elektrárna by mě vůbec nevadila, nemyslím si, že by nějak pokazila ráz krajiny,“ sdělila Marta Kotoučková. „Já budu v hlasování pro elektrárnu, každá koruna obci pomůže. Myslím si ale, že se záměrem nebudou souhlasit myslivci,“ prozradil Josef Vašíř. „Mně je to zatím jedno, ale asi budu pro,“ uvedl Josef Vrbas, poslední z náhodně oslovených občanů.
   Cena větrné elektrárny se pohybuje kolem osmdesáti milionů korun a dodavatelská firma jedná o jejím umístění souběžně i s Tasovicemi, Černovicemi a Kněževsí. Nejbližší turbína v okolí stojí v současné době na katastru Protivanova.

Ve článku se mluví o dvouwattových a tříwattových větrnících. Samozřejmě se jedna o větrné elektrárny, které mají výkon dva nebo tři megawatty.

Nejnovější fotoalbum

Zprávy z regionu

Chyba: nepodařilo se načíst zdroj...