Státní zámek Kunštát

Informace

Zobrazit na mapě
Cesta autem: 5,7 km (7 min)
Adresa: Zámecká 1, 679 72 Kunštát
Web: Státní zámek Kunštát
E-mail: informace zavinac zamek-kunstat tecka cz
Tel: 516 462 062

Původně středověký hrad založený v  polovině 13. století získal svoji současnou podobu přestavbami v  průběhu 16. – 18. století.  Zpřístupněné interiéry představují návštěvníkům zámku kulturu bydlení posledních šlechtických majitelů.

Na dnešním místě zámku Kunštát dříve stával hrad, o němž se historie zmiňuje od roku 1360. Od Kunštátu odvozují svůj původ mimo jiné knížata musterberská - přímí potomci krále Jiřího z Poděbrad. Název města se vztahuje k nejstarší historicky doložené příslušnici místního rodu, která se jmenovala Kuna a žila ve 12. století (odtud Kunštát, neboli Kunino město).

Roku 1436 byl hrad dobyt a jeho majitel Heralt byl v roce 1444 na brněnské radnici sťat. Roku 1448 se majitelem kunštátského hradu stal Jiří z Poděbrad, který dal hrad výrazně přebudovat. V roce 1520 byl hrad i celé panství prodáno rodu Pernštejnů.

Od té doby se zde vystřídala celá řada majitelů. V druhé polovině 16. století byl hrad přestavěn v renesanční zámek. V roce 1680 nechal Jan Maxmilián z Lamberka zámek Kunštát barokně upravit, přičemž ale zachoval podstatnou renesanční část i hranatou věž, která zde zůstala z někdejšího hradu. I místní kaple získala barokní ráz.

Začátkem 20. století byl zámek Kunštát upraven v romantickém stylu. Změnil se vzhled hradní brány, původní obvodové hradby byly přeměněny na terasy a okolí zámku bylo parkově upraveno.

Fotografie

Nejnovější fotoalbum

Zprávy z regionu

Chyba: nepodařilo se načíst zdroj...