Tradice
Dochované
“Ostatky (Vostatky)”, začínaly Tučným čtvrtkem, pokračovaly pak od neděle a končily v úterý o půlnoci před popelcem (Popeleční středa – Škaredá středa). Dnes se drží ostatky v pondělí před Popeleční středou. Pochovávání basy se dochovalo v sousedních vesnicích.
30.dubna je provádí “pálení ohňů” (“čarodějnic”) - jistý způsob vítání jara - spalují se stará košťata za veselí mládeže. Dnes se pálí čarodějnice na více místech a pro malé děti se dělají ohníčky i u rodinných domů.
“Mrskút” - velikonoční pomlázka, na Červené pondělí. Zatím co malí chlapci navštěvují děvčata, která šlehají "žílou" upletenou z vrbového proutí a při tom říkají říkanky s velikonoční tématikou a odměnou jim jsou obarvená či jinak ozdobená vejce, dospělí mládenci šlehají své vrstevnice metličkou z březových proutků a odměny jsou různé. Svobodní mládenci nosí také velkou “žílu” na kterou jim děvčata uvazují pentle. Obnovená je tradice svěcení pokrmů (velikonoční beránek) v kostele.
V podvečer svátku sv. Mikuláše (6.prosince) se provádí obchůzka sv.Mikuláše s čerty a andělem, kdy se navštěvují rodiny s dětmi, kterým Mikuláš dává dárky.
O velikonocích – ve Svatém týdnu, kdy zvony “odletěly” do Říma, se provádí “hrkání” po vesnici malými hrkači.
Pouť v Rozseči nad Kunštátem je pořádaná v neděli po svátku sv.Antonína (13.6.)
Zaniklé
„Hody” patřily mezi nejvýznamnější tradiční akce. Začínaly stavěním máje den předem. V neděli dopoledne chodili stárci a stárkové zvát, dům od domu, občany na hodovou slavnost pod májí.
Před 1.májem se stavěly “máje”, před domy svobodných děvčat.
K odvodům se jezdilo na voze taženém koňmi, později železnicí.
“Dožínky” byly pořádány na ukončení žní.
V obci v letech 1925-1958 hrávali divadlo hasiči, Sokoli, Sdružení venkovské omladiny, později i škola.
Nově se tvořící
Sraz rodáků se pořádal v roce 1984.
„Rozsečská padesátka“ – dálkový pochod Brno – Rozseč, pořádaný od roku 1989 jako „Memoriál Luboše Sedláka“ (již.28.ročník)
„Halasova dětská Rozseč“ (v roce 1991 XVIII.ročník), která pravidelně navazuje na „Halasův Kunštát“.