Hrad Perštejn
Pokud bychom měli vyjmenovat nejkrásnější hrady v České republice, pak Pernštejn bude bezpochyby zmíněn jako jeden z prvních. Nad městečkem Nedvědicí stojí ve své kráse už od 13. století, ač dnešní podoba pochází až z 16. století, kdy ho mocný panský rod Pernštejnů dostavěl do goticko-renesančního stylu. Díky strategickému umístění a promyšlenému provedení se stal od přestavby nedobytný.
Během úprav byly vyhloubeny příkopy, postaveny hradby s novými věžemi v lomech hradeb i uvnitř samotného areálu. Jako poslední místo úniku při případném dobytí pak měla sloužit čtyřhranná, pětipodlažní věž Barborka, která byla s okolní zástavbou spojena pouze dvěma dřevěnými mosty.
Díky tomu, že hrad je ze tří stran obklopen skálou, mohli se stavitelé zaměřit zejména na ochranu jediné přístupné části – severu. Přes vyhloubené příkopy vedly pouze padací mosty, na severním konci hradeb pak vznikl bastion chránící vchod do předhradí s hospodářskými budovami. Dominantou opevnění je však jednoznačně mohutný barbakan s tři metry silnými zdmi, které bez problémů odolávaly lehkým palným zbraním i prosekání.
Druhou linii obrany pak představuje samotný vchod umístěný vysoko nad zemí a spojený dalším padacím mostem. Pokud by se nepřítel dokázal dostat až sem, narazil by na další problém v podobě úzkých chodeb. Sebesilnější armáda nedokáže pořádně využít své síly, když se vedle sebe nevejdou ani dva zbrojnoši.
Vzhledem k tomu, že prostor pro stavbu byl hodně omezený, nádvoří hradu je hodně plné a budovy jsou stavěny až neobvykle vysoké. Celý komplex získává vodu z jezírka s nevysychajícím pramenem.
Historie
Hrad byl vybudován mezi roky 1270-1285 jako typický ostrožní hrad. Z této původní podoby se toho však příliš nezachovalo. V druhé polovině 15. století totiž na Pernštejně vypukl veliký požár. Tehdejší majitel Jan I ho tak nechal přestavit a dal vzniknout výše uvedeným systémům opevnění.
Druhá fáze přestaveb nastala za doby Viléma II (syn Jana I). Hrad rozšířil o nové reprezentační sály a v místech, kde se mu nedostávalo prostoru vytvořil tzv. krakorce. Ve vyšších patrech je tedy více místa než v přízemí. Vstupní prostor překlenul diamantovou klenbou a ve věžích zřídil obytné místnosti. Vše v goticko-renesančním stylu.
Patrně nejdůležitějším bodem v historii hradu je doba třicetileté války, kdy se Švédové v roce 1645 marně snažili hrad obléhat. Jejich dělostřelba pouze poškodila část horního patra a Pernštejn tak ochránil okolní obyvatelstvo i jejich majetek. Zajímavostí je otisk dělové koule, který se dodnes vyjímá u vstupní brány.
Poslední rána otřásla hradem relativně nedávno. V dubnu 2005 vypukl na Pernštejně požár, při kterém vyhořela hradní sýpka s depozitářem a střecha. Znovuotevření se podařilo po neuvěřitelných 14 dnech a nyní už je vyhořelá část opravena. Nicméně většinu předmětů z depozitáře se zachránit nepodařilo.
Zobrazit na mapě
Cesta autem: 19,9 km (20 min)
Web: Hrad Perštejn
E-mail: pernstejn@brno.npu.cz
Tel: 566 566 101
Turistická známka č. 211
NÁPOVĚDA
Pohyb na mapě
- Mapa se posunuje stiskem levého tlačítka myši a táhnutím nebo směrovými klávesami po kliknutí na mapu
Přiblížení a oddálení mapy
- Mapu přiblížíte dvojitým kliknutím levého tlačítka myši nebo v kontextovém menu
- Mapu oddálíte dvojitým kliknutím pravého tlačítka myši nebo v kontextovém menu
Kontextové menu
- Kontextové menu se vyvolává stisknutím pravého tlačítka myši na mapu
- Naplánovat trasu
- Pomocí menu lze mapu přiblížit/oddálit nebo vycentrovat
- Položka "Zobrazit informace v KN" zobrazí okno s odkazem na katastr nemovistosí s informacemi o dané parcele
Naplánování trasy z bodu A do bodu B
- Na výchozím bodě cesty klikněte pravým tlačítkem myši a poté na "Trasa směrem odtud"
- Na cílovém bodě cesty klikněte pravým tlačítkem myši a poté na "Trasa směrem sem"
- Nyní klikněte pravým tlačítkem myši kamkoliv na mapu a poté na "Zobrazit trasu"
- Trasu lze odstranit po kliknutí pravého tlačítka myši kamkoliv na mapu a poté na "Zrušit trasu"
Vrstvy a značky
- Na mapě je možné zapnout další mapové vrstvy pomocí tlačítka "Další vrsty..." v pravém rohu mapy
- Další vrstvy obsahují: katastrální mapu, definiční body budov a parcel. Tyto mapy jsou zobrazeny při vyšším přiblížení
- V levém horním rohu je možné vypínat/zapínat zobrazování značek dle kategorií
Datum poslední aktualizace: 27. 5. 2019 22:29